ümit millilerin, avrupa şampiyonası elemeleri'ndeki rakipleri belli oldu
ümit milli takımımızın 2019 uefa u21 avrupa şampiyonası elemeleri'ndeki rakipleri belli oldu. uefa'nın isviçre'nin nyon kentindeki merkezinde gerçekleştirilen kura çekimi sonucunda türkiye; isveç, belçika, macaristan, kıbrıs rum kesimi ve malta ile birlikte 6. grup'ta yer aldı.
54 takımın 9 grupta 6'şarlı mücadele edeceği 2019 uefa u21 avrupa şampiyonası elemeleri sonunda grup liderleri, finallere katılmaya hak kazanacak. tüm grupların en iyi 4 ikincisi ise ikişerli olarak birbiriyle eşleşerek 12-20 kasım 2018'de play-off oynayacak. çift maç eliminasyon sistemiyle oynanacak play-off maçları sonunda 2 takım daha finallere yükselecek. ev sahibi italya ise 12 takımla düzenlenecek finallere direkt olarak katılacak.
2019 uefa u21 avrupa şampiyonası eleme grupları:
1. grup: çek cumhuriyeti, hırvatistan, yunanistan, moldova, belarus, san marino
2. grup: ispanya, slovakya, izlanda, arnavutluk, estonya, kuzey irlanda
ümit millilerin, kıbrıs rum kesimi ve macaristan maçları aday kadrosu açıklandı
ümit milli takımımızın, 05 ekim 2017 tarihinde güney kıbrıs rum kesimi'nin larnaka kentinde kıbrıs rum kesimi ve 10 ekim 2017 tarihinde kasımpaşa recep tayyip erdoğan stadı'nda macaristan ile yapacağı 2019 u21 avrupa şampiyonası grup eleme maçları aday kadrosu açıklandı. aday kadroya davet edilen oyuncular 2 ekim pazartesi günü saat 13.00'de le meridien otel etiler istanbul'da toplanacak.
teknik direktör abdullah ercan yönetimindeki ümit milli takımımızın aday kadrosuna şu oyuncular davet edildi:
muhammed şengezer | bursaspor | kaleci | 05.01.1997 uğurcan çakır | trabzonspor a.ş. | kaleci | 05.04.1996 alperen babacan | teleset mobilya akhisarspor | defans | 18.07.1997 kerim alıcı | altınordu a.ş. | defans | 24.06.1997 merih demiral | sporting lizbon ıı | defans | 05.03.1998 ertuğrul ersoy | bursaspor | defans | 13.02.1997 yusuf yalçın arslan | altınordu a.ş. | defans | 23.03.1998 mehmet zeki çelik | istanbulspor a.ş. | defans | 17.02.1997 abdurrahim dursun | trabzonspor a.ş. | defans | 01.12.1998 barış alıcı | altınordu a.ş. | orta saha | 24.06.1997 doğan erdoğan | lask linz | orta saha | 22.08.1996 orkan çınar | beşiktaş a.ş. | orta saha | 29.01.1996 berkay özcan | vfb stuttgart | orta saha | 15.02.1998 abdülkadir ömür | trabzonspor a.ş. | orta saha | 25.06.1999 doğanay kılıç | göztepe a.ş. | orta saha | 08.06.1996 dorukhan toköz | eskişehirspor | orta saha | 21.05.1996 alican özfesli | altınordu a.ş. | orta saha | 01.01.1997 melih okutan | boluspor | orta saha | 01.07.1996 oğulcan çağlayan | çaykur rizespor a.ş. | orta saha | 22.03.1996 kubilay kanatsızkuş | bursaspor | forvet | 28.03.1997 deniz hümmet | gefle ıf | forvet | 13.09.1996 ahmethan köse | fenerbahçe a.ş. | forvet | 07.01.1997
maç programı:
05.10.2017-17.00 tsi | kıbrıs rum kesimi- türkiye | aek arena 10.10.2017-18.00 tsi | türkiye-macaristan | kasımpaşa recep tayyip erdoğan
antrenman programı:
02.10.2017 pazartesi, saat: 17.00 - kasımpaşa kemerburgaz tesisleri 03.10.2017 salı, saat: 11.00 - tff riva hasan doğan milli takımlar tesisleri 04.10.2017 çarşamba, saat: 17.00 - aek arena/larnaka 06.10.2017 cuma, saat: 18.00 - tff riva hasan doğan milli takımlar tesisleri 07.10.2017 cumartesi, saat: 18.00 - tff riva hasan doğan milli takımlar tesisleri 08.10.2017 pazar, saat: 18.00 - tff riva hasan doğan milli takımlar tesisleri 09.10.2017 pazartesi, saat: 11.30 - tff riva hasan doğan milli takımlar tesisleri
seyahat programı:
gidiş
03 ekim istanbul atina 19:15 kalkış 20:45 varış (thy)
03 ekim atina larnaca 22:55 kalkış 00:40 varış (aegean air)
dönüş
06 ekim larnaka atina 18:15 kalkış 20:00 varış (blue air)
06 ekim atina istanbul 22:25 kalkış 23:55 varış (thy)
ümit milli takımımız, 5 ekim'de kıbrıs rum kesimi ve 10 ekim'de macaristan ile yapacağı 2019 u21 avrupa şampiyonası grup eleme maçlarının hazırlıklarına başladı. teknik direktör abdullah ercan yönetiminde çalışmalarına istanbul'da başlayan ümit milli takım bu akşam kıbrıs rum kesimi'ne uçacak.
ümit milliler macaristan maçı hazırlıklarını tamamladı
ümit milli takımımız, 10 ekim salı günü macaristan ile oynayacağı 2019 u21 avrupa şampiyonası grup eleme maçının hazırlıklarını tamamladı. teknik direktör abdullah ercan yönetiminde tff riva hasan doğan milli takımlar tesisleri'nde çalışan millilerin antrenmanı yaklaşık 1.5 saat sürdü.
türkiye-macaristan maçı 10 ekim salı günü saat 18.00'de başlayacak. kasımpaşa recep tayyip erdoğan stadyumu'ndaki karşılaşma aspor'dan canlı yayınlanacak.
ümit milli takımı, macaristan ile 0-0 berabere kaldı
ümit milli takımımız, 2019 u21 avrupa şampiyonası 6. eleme grubu'ndaki 3. maçında macaristan ile 0-0 berabere kaldı.
kasımpaşa recep tayyip erdoğan stadı'nda oynanan karşılaşmayı a milli takım teknik direktörü mircea lucescu ile yardımcısı tayfur havutçu da tribünden takip etti.
ümit milli takımımız dördüncü maçında 10 kasım 2017 tarihinde deplasmanda malta ile karşılaşacak.
abdullah ercan: "yolumuza devam edeceğiz"
ümit milli takım teknik direktörü abdullah ercan maç sonunda açıklamalarda bulundu. ercan şöyle konuştu: "maça aslında iyi başladık. özellikle ilk yarı çok pozisyona girdik. direkten dönen bir topumuz var, gol çizgisinden çıkarılan bir topumuz var. ikinci yarının hemen başında deniz'in bir pozisyonu var. onu atabilseydik galip gelebilirdik. maalesef güney kıbrıs'ta da 7-8 net pozisyona girdik ama atamadık. bugün de keza öyle oldu. ikinci devre özellikle 60. dakikadan sonra oyunun kontrolü rakibe geçti. yolumuza devam edeceğiz. grup zorlu bir grup. önümüzdeki ayın ortasında malta ile oynayacağız. şimdi o maça hazırlanacağız. kaybetmemek de önemli. onu da söylemek lazım. son dakikalarda da oyunun kontrolü bizden gitti; problem yaşayabilirdik. sonuç olarak ilk yarıya bakarak konuşursak umut verici bir futbol var…"
maçtan dakikalar
10. dakikada topu altı pasın sağ çaprazında önünde bulan dominik szoboszlai sert vurdu; meşin yuvarlak direğe çarpıp dışarı çıktı.
12. dakikada sol kanattan çizgiye hızla inen mehmet çelik ortaladı. çok iyi yükselen kubilay kanatsızkuş kafayla vurdu; bence lenzsér topu gol çizgisi üzerinden son anda çıkardı.
17. dakikada orkan çınar soldan ortaladı. kubilay kanatsızkuş'un indirdiği meşin yuvarlağı deniz hümmet düzeltmeye çalışırken rakip defans araya girdi.
24. dakikada ceza sahası yayı önünde rakip defans kubilay kanatsızkuş'u çekti. kazanılan serbest vuruşu orkan çınar kullandı ve meşin yuvarlak direkten geri geldi.
27. dakikada orkan çınar'ın soldan kornerinde merih demiral iyi yükseldi ancak vuruşunda top kalecide kaldı.
28. dakikada abdülkadir ömür'ün yerden pasında ceza sahası dışından orkan çınar çok sert bir şut çekti. meşin yuvarlak çok az farkla sol direğin dibinden dışarı çıktı.
31. dakikada orkan çınar uzaktan şansını denedi top auta gitti.
35. dakikada dorukan toköz sağdan ortaladı. rakiplerinin üzerinden sıçrayan kubilay kanatsızkuş'un kafa vuruşunda kaleci patrik demjén topu çizgi üzerinde zor kontrol etti.
36. dakikada kubilay kanatsızkuş uzaklardan şansını denedi; top auta gitti.
38. dakikada macaristan serbest vuruş kazandı. sağ çaprazdan donát zsótér'in frikiğini kalecimiz muhammed şengezer köşeden çıkardı.
43. dakikada donát zsótér'in şutu muhammed şengezer'de kaldı.
45. dakikada kevin korozmán'ın uzaktan sert şutu az farkla dışarı gitti.
ilk yarı golsüz sona erdi.
51. dakikada deniz hümmet bir anda kaleciyle karşı karşıya kaldı ancak vuruşunu kaleci patrik demjén ayaklarıyla önledi.
69. dakikada donát zsótér'in uzaktan şutunda meşin yuvarlak farklı dışarı çıktı.
73. dakikada bence lenzsér'in ortasında dániel gazdag kafayla vurdu savunmamız çizgi üzerinden çıkardı.
80. dakikada abdülkadir ömür uzaktan sert vurdu; top kalecide kaldı.
83. dakikada kevin korozmán ceza sahası içinden vurdu top auta gitti.
86. dakikada ceza sahası yayının üstünden attila szalai topu köşeye yolladı; meşin yuvarlak az farkla auta gitti.
90. dakikada yükseklik kazanan topu önünde bulan donát zsótér'in şutunda top auta gitti.
stat: recep tayyip erdoğan
hakemler: kai erik steen, jan erik engan, tom harald gronevik, tom harald hagen
türkiye: muhammed şengezer, kerim alıcı, mehmet çelik. ertuğrul ersoy. merih demiral, doğan erdoğan, orkan çınar (dk. 76 alican özfesli), dorukhan toköz, kubilay kanatsızkuş (dk. 71 melih okutan), abdülkadir ömür, deniz hümmet (dk. 66 oğulcan çağlayan)